PIT kasowy — na czym polega to rozliczenie? Dla kogo PIT kasowy?
Przedsiębiorca na co dzień boryka się z wieloma problemami i zawiłościami natury księgowej, prawnej, logistyką. Jednak prawdziwą udręką osób prowadzących własny biznes jest utrzymanie płynności finansowej. Niestety bardzo często za problemy w tym zakresie odpowiadają m.in. podatki, które bardzo często odprowadzane są znacznie wcześniej, niż pojawiają się na koncie bankowym przedsiębiorcy zyski z tego tytułu. Tutaj niezwykle pomocny może okazać się kasowy PIT. Warto więc korzystać z udogodnień oferowanych przez ustawodawcę i dowiedzieć się co to znaczy PIT kasowy.
Kasowy PIT — co to jest i na czym polega?
W księgowości współcześnie obowiązuje rozliczanie przychodów w sposób memoriałowy. W metodzie tej obowiązuje chronologiczność następowania po sobie zdarzeń. Obowiązek podatkowy pojawia się w chwili wystąpienia pierwszego zdarzenia, bez względu na to, czy pierwsza była wystawiona faktura, nastąpiło dostarczenie (albo wydanie) towaru, czy wykonanie usługi.
Niekiedy między datą wystawienia faktury, a zapłatą przez kontrahenta widniejącej na niej kwoty, mija kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt dni. W takim wypadku często okazuje się, że obowiązek podatkowy może wystąpić znacznie wcześniej niż fizyczne pojawienie się na rachunku bankowym kwoty wynikającej z faktury.
Takie obciążenie może okazać się bardzo trudne, szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorców, o relatywnie niedużych obrotach. W takiej sytuacji, szczególnie jeżeli mowa o większej kwocie figurującej na fakturze, a co za tym idzie także i o dużym podatku oraz innych wynikających z tego zobowiązaniach np. w stosunku do ZUS-u, może okazać się, że mikroprzedsiębiorca może mieć problem z zachowaniem płynności finansowej.
Dlatego każdy prowadzący działalność gospodarczą powinien znać odpowiedź na pytanie: co to jest Pit kasowy? Ustawodawca stworzył projekt ustawy, z zamysłem pomocy właśnie tym najmniejszym firmom funkcjonującym na rynku. Pit kasowy ma pomóc zminimalizować ryzyko utraty płynności finansowej wynikające z konieczności zapłaty podatku dochodowego przed otrzymaniem faktycznej zapłaty za wykonaną usługę, czy wydany towar.
Kasowy pit dla przedsiębiorców zakłada, że realnym momentem, w którym przedsiębiorca, będzie mógł rozliczyć się z fiskusem, przypadnie dopiero w momencie otrzymania zapłaty.
PIT kasowy — dla kogo
Jak już zostało wspomniane, Pit kasowy daje możliwość zapłaty należnego podatku, dopiero w momencie zaksięgowania płatności za fakturę na koncie kontrahenta, to w największym skrócie główne założenia metody rozliczenia kasowego.
Niestety z tego udogodnienia będą mogli skorzystać tylko niektóre firmy funkcjonujące na rynku. Zmiany mają dotyczyć przedsiębiorców działających samodzielnie, czyli prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Metoda kasowa pit ma także ograniczenie finansowe, obowiązuje tu próg przychodowy. Oprócz założenia, że przedsiębiorca działa samodzielnie, jego przychód nie może przekroczyć 250 tysięcy euro (równowartość w złotym polskim) – kwota ta dotyczy poprzedniego roku podatkowego.
Co ciekawe, możliwość korzystania z tego przywileju nie jest tracona w momencie przekroczenia przez firmę maksymalnej w danym roku kwoty progu przychodowego. Przedsiębiorcy, którzy przekraczają narzucone ograniczenia finansowe, po prostu nie będą mogli skorzystać z rozliczenia kasowego w kolejnym roku. Założenie przychodowe nie będzie obejmowało przedsiębiorców dopiero wkraczających na rynek, nie jest tu możliwe bowiem określenie przychodu za ubiegły rok, jednak nowi przedsiębiorcy będą mogli także skorzystać z kasowej metody rozliczenia.
Możliwość wprowadzenia PIT-u kasowego otrzymają przedsiębiorcy dokonujący rozliczenia w prawie wszystkich formach opodatkowania tj. podatkiem liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu, skalą podatkową, czy korzystający z ulgi IP BOX. Z tego rozwiązania nie będą mogły skorzystać firmy, które prowadzą pełną księgowość, tutaj kryterium przychodowe nie na znaczenia. Metoda kasowa nie będzie też mogła funkcjonować w spółkach, bez względu na ich rodzaj.
PIT kasowy — kiedy przepisy wchodzą w życie?
Planowana data wejścia w życie przepisów to styczeń 2025. Żeby możliwe było skorzystanie z tego nowego rozwiązania, przedsiębiorca będzie musiał złożyć odpowiednie oświadczenie, skierowane do naczelnika urzędu skarbowego, w którym dokonuje rozliczenia do 20-tego dnia miesiąca po miesiącu, w którym zafakturuje pierwszy przychód w danym roku. Należy podkreślić, że możliwość skorzystania ze sposobu rozliczenia, jakie umożliwia PIT kasowy, nie jest obowiązkiem, a przywilejem.
To przedsiębiorca sam dokonuje wyboru korzystniejszej dla siebie opcji – pozostania przy memoriałowym sposobie rozliczania, czy też zmianę na sposób kasowy. Co ważne, ten sposób rozliczania dotyczy jedynie transakcji B2B (między przedsiębiorcami), obie strony muszą prowadzić działalność gospodarczą. Nie ma możliwości skorzystania z rozwiązania, jaki zakłada PIT kasowy, jeżeli jedną ze stron transakcji jest osoba fizyczna.
Jakie korzyści wprowadza PIT kasowy?
Prowadzenie firmy niesie ze sobą ryzyko — zawsze i to na różnorodnych płaszczyznach. Jednym z niebezpieczeństw jest utrata płynności finansowej. Możliwość skorzystania z PIT-u kasowego, przede wszystkim może chronić przedsiębiorców przed problemami finansowymi.
Zapłata podatku od dochodu, dopiero w momencie zaksięgowania płatności od kontrahenta na koncie podatnika, jest największą zaletą tego rozwiązania. Pomaga ono zachować przedsiębiorcy płynność finansową. Nie jest to rozwiązanie bezterminowe, w przypadku niewywiązania się kontrahenta z obowiązku zapłaty, mimo wszystko podatnik będzie musiał ponieść koszty związane z przychodem i go uznać. W świetle projektu nowych przepisów będzie to jednak miało miejsce dopiero po upływie 24 miesięcy.
Kasowy PIT a rozliczenia kosztów w przedsiębiorstwie
Należy pamiętać, że kasowa metoda rozliczenia dotyczy nie tylko opóźnienia daty zapłaty podatku do momentu wpływu środków z faktury (chyba że miną już wspomniane 2 lata od daty wymagalności faktury), zmienia się także data możliwości potrącenia kosztów. Możliwość uwzględnienia kosztów w takim przypadku, nastąpi w momencie nastąpienia momentu obowiązku podatkowego.
W tej metodzie zarówno obowiązek podatkowy, jak i możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu następują w tym samym momencie — po uregulowaniu należności przez kontrahenta. Zasada ta więc działa inaczej niż w przypadku metody memoriałowej, jednak co do zasady analogicznie — przesunięcie daty uzyskania przychodu automatycznie też wpłynie na datę, w której pojawi się koszt.
Obowiązkiem przedsiębiorcy, który zadeklaruje chęć rozliczania się metodą kasową, będzie dodatkowo obowiązek prowadzenia szczegółowej ewidencji, która uwzględni wszystkie faktury, które były rozliczone metodą kasową.
Zastanawiasz się jak złożyć PIT 2? Skorzystaj z przygotowanego przewodnika krok po kroku — PIT-2 instrukcja, bezproblemowo przeprowadzi cię przez cały proces przygotowania dokumentu.
Zmiana metody rozliczania PIT
Zmiana metody, zgodnie z założeniami, której podatnik rozlicza się z fiskusem, możliwa jest po zakończeniu roku podatkowego. Chęć przyjęcia metody kasowej przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić do urzędu skarbowego. Nowi przedsiębiorcy, którzy będą chcieli przyjąć metodę kasową, będą zobowiązani do wyrażenia takiej chęci pisemnie i złożenia dokumentu potwierdzającego taki wybór do 20 dni miesiąca, który jest kolejnym miesiącem po miesiącu, w którym nastąpiło rozpoczęcie prowadzenia działalności.
Należy także pamiętać, że przystąpienie do tej metody rozliczania z fiskusem ma charakter odnawiający się. Jeżeli więc w jednym roku podatnik zgłosił chęć rozliczania się przez PIT kasowy, w kolejnym roku (jeżeli nie zmienił formy prowadzenia firmy, czy nie przekroczył progu przychodowego, czyli spełnia wszystkie wymogi tej formy rozliczania), także będzie obowiązywała go ta forma rozliczenia.
Jeżeli przedsiębiorca ma życzenie zrezygnować z kasowego PIT-u, konieczne jest złożenie stosownego dokumentu do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. W takiej sytuacji niezbędne jest dopełnienie tej formalności do 20 lutego danego roku podatkowego.
Wprowadzone przez ustawodawcę zmiany są ukłonem w stronę najmniejszych przedsiębiorców, jednak wcielenie w życie wszystkich założeń zawartych w ustawie wymaga wielu dodatkowych czynności. Dostosowanie prowadzonej dokumentacji księgowej będzie wymagało dogłębnego zapoznania się z treścią ustawy — to kolejna metoda rozliczania się z fiskusem. Bezpiecznie więc będzie powierzyć prowadzenie dokumentacji wykwalifikowanej księgowej. Spełnienie wszystkich założeń zawartych w projekcie ustawy o PIT kasowym, może przynieść wiele problemów. Do tego niezbędne jest prowadzenie dodatkowej dokumentacji, by ten sposób rozliczania z urzędem skarbowym przebiegał prawidłowo.
Kiedy wiemy już, co to kasowy pit warto wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Wejście w życie szczegółowych regulacji związanych z dokonania możliwości zmiany sposobu rozliczania z metody memoriałowej na kasową mogą być prawdziwą rewolucją dla mikroprzedsiębiorców.
Nazywam się Magdalena Budniewska i jestem właścicielką biura rachunkowego Twoja Księgowa. Doświadczenie praktyczne zdobywałam od pierwszego roku studiów – w małych i dużych firmach. Ukończyłam studia licencjackie z Ekonomii na Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a następnie magisterskie z Rachunkowości i Finansów na Uniwersytecie Warszawskim, kolejne kursy, godziny w ustawach, uzyskanie Certyfikatu Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg i rozpoczęcie procesu na uzyskanie tytułu Biegłego Rewidenta.