Strona główna » Blog » Rejestracja firmy w urzędach – sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć w 2023 roku! [Checklista]

Rejestracja firmy w urzędach – sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć w 2023 roku! [Checklista]

Zakładanie własnej firmy może być krokiem w kierunku lepszych zarobków, rozwoju.  Zanim jednak podejmiemy działania w kierunku założenia własnej działalności gospodarczej, warto dowiedzieć się, jakich formalności należy dopełnić, by wszystko poszło sprawnie i bezproblemowo. Etapy zakładania działalności gospodarczej nie są skomplikowane, ani nie ma ich zbyt wiele.

Rejestracja firmy krok po krok w 2023

Sposobów na założenie firmy jest wiele: możemy zrobić to osobiście podczas wizyty w urzędzie, ale nie musimy się również nigdzie fatygować, ponieważ możemy skorzystać z rozwoju technologii i założyć firmę online z własnego domu. Jeżeli planujemy otworzyć firmowe konto, w wielu placówkach bankowych także otrzymamy pomoc w założeniu działalności, jednak rejestracja firmy, jest na tyle prostym procesem, że każdy poradzi sobie z tym bez większych problemów. Nasz poradnik przeprowadzi Cię przez zakładanie firmy krok po kroku, zanim jednak przejdziemy do czynów, należy się odrobinę przygotować. 

Etapy zakładania firmy wymagają podjęcia kilku ważnych decyzji, które w czasie prowadzenia  działalności gospodarczej, mogą mieć duże znaczenie. Należy dobrze zastanowić się na tym, czym dokładnie będzie zajmowała się nasza firma, warto też pamiętać, że kiedy złożymy wniosek CEIDG i rozpoczęcie działalności będzie miało miejsce od momentu złożenia tego dokumentu, od tego czasu zaczynamy ponosić koszty. Warto więc zawczasu przygotować sobie zaplecze takie jak ustalenie miejsca, gdzie będzie prowadzona własna działalność, a także, pod jaką nazwą chcemy prowadzić firmę. Warto również pomyśleć o formie opodatkowania, jaka będzie najkorzystniejsza przy danym charakterze prowadzonej działalności.

Krok 1: nazwa i charakter działalności

Zakładanie firmy  wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Należy wybrać nazwę firmy, warto się na moment zatrzymać i na spokojnie przemyśleć, ponieważ nazwa powinna być unikalna i kojarzyć się z wykonywaną przez nas działalnością. To nazwa i logo są później najczęściej wykorzystywane do kampanii reklamowych, czy prowadzenia mediów społecznościowych.

Krok 2: Miejsce prowadzenia działalności

W zależności od tego, jaki charakter będzie miała działalność, lokal może być ważny lub nie mieć znaczenia. W przypadku przedstawicieli handlowych, czy usług mobilnych sprawy związane z lokalem są drugorzędne. Jeżeli jednak otwieramy sklep stacjonarny, usługi np. fryzjerskie, kosmetyczne, lokal jest niezbędny. Warto poszukać go najpierw, może to bowiem zając sporo czasu, którego już po rejestracji firmy szkoda.

Krok 3: Kody PKD

Etapy rejestracji firmy finalizuje się składając wniosek. Oprócz wymienionych wcześniej czynności konieczne jest jeszcze wybranie kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) prowadzonej firmy.

Krok 4: Wprowadzenie danych do systemu

Własna działalność gospodarcza otworzona online jest zarejestrowana w momencie, kiedy na rządowej stronie wypełnimy druk CEIDG 1. Czynność ta jest bezpłatna, w przypadku zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, czy spółki cywilnej, nie wiążę się z koniecznością wniesienia opłaty. Należy też pamiętać, że taki sposób otwierania firmy wymaga użycia profilu zaufanego, lub podpisu elektronicznego kwalifikowanego, do potwierdzenia swojej tożsamości.

<h2> Rejestracja firmy — checklista 2023

Rejestracja firmy krok po kroku jest najprostszym sposobem na to, by przejść przez wszystkie formalności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zakładanie firmy online jest przejrzyste i proste, kreator wniosku znajduje się na rządowej stronie i krok po kroku podążając za wskazówkami zawartymi na stronie, można szybko przebrnąć przez wszystkie etapy. Podsumowując, warto zapamiętać co zrobić, żeby założyć firmę w kilku prostych krokach, jakimi są:

  • Określenie charakteru działalności
  • Nazwanie firmy
  • Wskazanie kodów PKD
  • Wybór sposobu opodatkowania
  • Wprowadzenie danych do formularza CEIDG 1

Własna działalność gospodarcza to swego rodzaju wolność i możliwość rozwoju.  Wiele osób żyje w przekonaniu, że to jak zarejestrować firmę jest skomplikowane i trudne. Tak naprawdę same formalności z tym związane nie są kłopotliwe, ani nie zajmują wiele czasu. Zanim jednak dojdziemy do momentu, w którym dopełnia się formalności, warto dokładnie przemyśleć to, czym będzie zajmowała się firma, oraz zastanowić się nad jej prawną i formalną stroną – wybór formy opodatkowania, określenie pełnego profilu działalności poprzez kody PKD, to istotne aspekty w działaniu firmy.

Po rozpoczęciu działalności warto od samego początku w sposób uporządkowany zająć się formalną stroną firmy – niestety prowadząc biznes na własny rachunek, właściciel odpowiada za to, by w ZUS-ie, czy Urzędzie Skarbowym wszystko się zgadzało. Najczęściej właściciele nawet mniejszych firm decydują się skupić na swojej działalności, a obowiązki księgowe powierzają specjalistom. 

Wykwalifikowana księgowa, pomoże utrzymać porządek w dokumentach i zadba o terminowość, jaka jest niezbędna w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, czy Urzędem Skarbowym. Takie rozwiązanie pozwala skupić się przedsiębiorcy na rozwijaniu głównego profilu swojej działalności.

Nazywam się Magdalena Budniewska i jestem właścicielką biura rachunkowego Twoja Księgowa. Doświadczenie praktyczne zdobywałam od pierwszego roku studiów – w małych i dużych firmach. Ukończyłam studia licencjackie z Ekonomii na Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a następnie magisterskie z Rachunkowości i Finansów na Uniwersytecie Warszawskim, kolejne kursy, godziny w ustawach, uzyskanie Certyfikatu Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg i rozpoczęcie procesu na uzyskanie tytułu Biegłego Rewidenta.