Klasyfikacja PKD — o czym musisz wiedzieć zakładając firmę?

 

W celu prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju niezbędne jest załatwienie wielu formalności. Jednym z wniosków, który musimy wypełnić, jest CEIDG-1, który jest niezbędne do rejestracji działalności oraz wskazania m.in. czym zajmuje się dana firma.
W celu określenia pomocna jest Polska Klasyfikacja Działalności, czyli wykaz kodów określających rodzaje działalności gospodarczych prowadzonych na terenie naszego kraju. Co to jest PKD i kiedy należy używać kodów PKD? Gdzie należy wpisywać kody PKD?

 

Co to jest PKD i co muszę o tym wiedzieć podczas zakładania firmy?

 

Wiele osób zastanawia się, czym jest PKD. W celu wytłumaczenia warto wspomóc się definicją z polskiego serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorcy. PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności to uporządkowane pogrupowanie typów działalności gospodarczej, branż czy sektorów.

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie naszego kraju powinien w niej odnaleźć taki kod, który najlepiej opisuje własną działalność. Polska Klasyfikacja Działalności została powołana do życia Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

PKD jest systematyką działalności gospodarczych, która stosowana jest w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości. W Polskiej Klasyfikacji Działalności różne branże oraz sektory gospodarcze zostały uporządkowane i posegregowane w określone grupy. Każdy polski przedsiębiorca powinien odnaleźć w PKD grupę, która najlepiej i najdokładniej opisuje jego działalność.

Kody PKD służą do określania obszaru działalności firmy oraz mają charakter statystyczny. Polska Klasyfikacja Działalności ma strukturę pięciopoziomą: zaczynając od ogólnych sekcji (takich jak rolnictwo, budownictwo, transport i handel hurtowy), po działy, grupy, klasy i podklasy opisujące w szczegółach daną działalność.

Jakie firmy muszą mieć kod PKD?

 

Niezależnie czy otwieramy firmę jednoosobową w CEIDG, czy Spółkę w eKRS, czy u notariusza musimy wybrać działalność, jaką będzie nasza firma się zajmować. Bez tego nie zarejestrujemy firmy. Każdy rodzaj działalności w firmie ma swój specyficzny kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), który można znaleźć w Wyszukiwarce PKD

Są to kody składające się z pięciu znaków – zapisywane jedną wielką literą alfabetu, a także czterema cyframi. Kod PKD jest niezbędny do określenia profilu działalności gospodarczej firmy i tym samym służy jako wskazówka dla urzędów, informując o tym, czym zajmuje się przedsiębiorca i jaki jest profil jego działalności. 

 

Jeśli planujesz otworzyć np. salon fryzjerski lub stylizacji brwi i rzęs to Twój kod będzie 96.02.Z (fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne), a jeśli agencję reklamową to 73.11.Z (działalność agencji reklamowych).

Ile kodów PKD muszę wybrać?

 

Aby zarejestrować firmę, musisz wybrać z listy minimum 1 kod PKD. Prawo nie określa maksymalnej liczby kodów PKD przyporządkowanych do jednej firmy. Teoretycznie, może być ich więc nieograniczenie wiele w CEIDG i umowie Spółki, ale z doświadczenia wiemy, że technicznie więcej niż 10 się nie da wybrać w formularzach zgłoszeniowych.

 

Jeśli nie jesteś w stanie wskazać kodu, który dokładnie odzwierciedli rodzaj działalności, poproś o pomoc doświadczonego księgowego. Jeśli okaże się jednak, że żaden z dostępnych kodów w klasyfikacji nie pasuje w 100%, wybierz ten najbardziej zbliżony lub kilka różnych, określających poszczególne elementy Twoich działań.

 

Zalecam wybieranie wszystkich działalności, o jakich myślisz, aby rozwinąć w przyszłości w Twojej firmie. 

Co, jeśli zrobię błąd w PKD?


Jeśli wystawisz faktury na towar lub usługi, których nie masz w PKD, sąd może obciążyć Cię grzywną lub w ekstremalnych sytuacjach wykreślić firmę z CEIDG (zdarza się to naprawdę bardzo rzadko). Najczęściej kończy się tylko na wezwaniu firmy do aktualizacji danych.

Czy mogę zmienić kod PKD swojej firmy?


Jeśli zmieniasz bądź dodajesz rodzaj usług lub towary w swojej firmie, w każdej chwili możesz zaktualizować PKD. Można to zrobić w kilka minut przez internet. Pamiętaj, że kod PKD powinien widnieć w KRS/CEIDG przed pierwszą sprzedażą danego towaru lub usługi.

Potrzebujesz więcej informacji na temat kodów PKD? Nie wiesz, jaki kod najdokładniej oddaje informacje na temat prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej? Chciałbyś poznać więcej szczegółów na temat wybranych kodów PKD? Umów się na rozmowę z biurem księgowym — oferujemy pomoc przy zakładaniu firmy.