Jak zrobić przelew podatkowy krok po kroku
Od kilku lat załatwianie spraw w urzędach staje się coraz prostsze, a dzięki temu znacznie szybsze. Większość z nas korzysta z dedykowanych aplikacji bankowych lub z internetowych stron bankowych, dzięki czemu wykonanie przelewu, w tym także i podatkowego jest naprawdę proste i niekłopotliwe. Jak prawidłowo zrobić przelew podatkowy? O czym należy pamiętać?
Dlaczego przelew podatkowy?
Wykonanie płatności do urzędu skarbowego jeszcze całkiem niedawno możliwe było poprzez osobiste stawiennictwo w kasie urzędu lub zrobienie klasycznego przelewu, którego księgowanie zazwyczaj zajmowało trochę czasu. Możliwość dokonania płatności kartą w urzędzie skarbowym było swego rodzaju rewolucją, jednak mimo tego udogodnienia, nadal zapłata podatku w ten sposób, wymaga osobistej wizyty w placówce urzędu.
Podążając za rozwojem technologicznym, a także możliwością ułatwienia sobie życia i znaczącej oszczędności czasu przedsiębiorcy najczęściej decydują się na załatwienie tego, co jest możliwe przez internet. Wprowadzenie w 2020 roku mikrorachunku podatkowego znacznie uprościło cały proces nie tylko płatności, ale także identyfikacji przelewów przez urzędników. Obecnie każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, jak wykonać przelew podatkowy.
Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy?
Od 2020 roku każdy podatnik dokonuje wpłat z tytułu podatków na swój własny indywidualny numer mikrorachunku podatkowego. Bez względu na to, czy mówimy o osobie fizycznej, czy też przedsiębiorcy.
Wygenerowanie tego numeru nie jest trudne, wystarczy skorzystać z rządowej strony https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego, gdzie na podstawie numeru PESEL lub NIP, można bardzo szybko wygenerować swój własny numer konta.
Szczegóły dotyczące generowania mikrorachunku podatkowego znajdziecie w naszej
instrukcji krok po kroku
Należy pamiętać, że podczas generowania numeru mikrorachunku, w przypadku konieczności dokonania wpłaty za podatek indywidualny podajemy numer PESEL przed wygenerowaniem numeru.
Jeżeli potrzebujemy zapłacić podatek za firmę, należy podać numer NIP. Warto wiedzieć także, że generowanie mikrorachunku następuje automatycznie, osoba go pobierająca nie musi podejmować żadnej aktywności np. składania wniosku, by go uzyskać. Po podaniu numeru NIP, czy PESEL system generuje właściwą kombinację cyfr. Przeprowadzka podatnika, czy zmiana siedziby firmy nie wpływa na numer mikrorachunku, pozostanie on bez zmian.
Stworzenie indywidualnych numerów rachunków podatkowych pozwala ograniczyć wykonanie niewłaściwych przelewów, pomyłek w numerze konta, ponieważ podatnik dokonuje wpłat ciągle na ten sam numer swojego mikrorachunku.
Możliwość szybkiego sprawdzenia numeru mikrorachunku, w zasadzie z każdego miejsca na ziemi jest wygodna, a przyśpieszenie identyfikacji przelewu dokonanego na mikrorachunek, pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania na różnego rodzaju dokumenty wydawane przez urząd skarbowy. Chodzi tu m.in. o zaświadczenie o niezaleganiu, które jest potrzebne w bardzo wielu przypadkach np. podczas starania się o kredyt, czy pożyczkę.
Osoby, które nie mają nadanego numeru PESEL, czy NIP nie wygenerują numeru mikrorachunku, w tym przypadku należy postąpić nieco inaczej. Mimo że każdy podatnik w naszym kraju powinien mieć nadany numer identyfikacji podatkowej (NIP lub PESEL), jednak ze względu na czas oczekiwania na jego nadania ustawodawca przygotował możliwość wygenerowania numeru mikrorachunku w inny sposób. W tym wypadku należy odszukać na wykazie numer mikrorachunku podatkowego swojego urzędu skarbowego, który znajduje się tutaj. Następnie należy wykonać przelew na wybrany numer konta, w tytule podając numer dokumentu tożsamości np. paszportu i na tej podstawie urząd skarbowy dokona rozliczenia wpłaty.
Jak zrobić przelew podatkowy?
Wykonanie przelewu podatkowego jest możliwe z każdego banku. Mimo tego, że strony internetowe, czy aplikacje różnią się między sobą grafiką, czy układem funkcjonalnym, jednak co do zasady wykonanie przelewu podatkowego jest bardzo podobne w każdym banku.
Podany przykład pokazuje wykonanie przelewu w banku PKO. Po zalogowaniu się do aplikacji, czy witryny bankowej należy:
Krok 1. Wybrać rodzaj przelewu, należy więc wybrać „przelew”, następnie „podatkowy”.
Krok 2. Wybieramy rodzaj podatku, jaki chcemy zapłacić
Krok 3. Podajemy indywidualny numer mikrorachunku, wygenerowany według instrukcji powyżej.
Krok 4 To wybór konkretnych parametrów wykonania przelewu: okresu, za jaki dokonywana jest wpłata (miesiąc, kwartał rok), kwoty, identyfikatora wykonanego przelewu (PESEL, REGON, NIP, Dowód osobisty), typ formularza (np. PPE przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, PIT37, VAT). Cały spis identyfikatorów przelewów podatkowych wraz z objaśnieniem funkcjonujących skrótów znajduje się tutaj.
Mikrorachunek podatkowy — jakich opłat na niego nie dokonasz
Jest kilka przypadków, w których wpłata na mikrorachunek nie jest możliwa. Nadal dostępne są numery rachunków urzędów skarbowych, na które konieczne jest dokonywanie wpłat z tytułu m.in.: akcyzy, czy mandatu. Jeżeli jednak pomylisz się i wpłaty za mandat dokonasz na swój mikrorachunek, urząd po identyfikacji przelewu sam przeksięguje wpłatę na właściwy rachunek, jednak należy się liczyć z tym, że zajmie to znacznie więcej czasu.
Wszystkie szczegóły związane z numerami kont, na które należy wpłacać zobowiązania wynikające z opłat, których nie można dokonać na mikrorachunek, znajdziesz na stronie rządowej.
Przelew na mikrorachunek podatkowy — najczęściej popełniane błędy
Pośpiech jest złym doradcą, dlatego warto, szczególnie na początku, kiedy dopiero uczymy się wykonywać przelewy podatkowe, zrobić to w ciszy i spokoju. Po kilku razach ta czynność zabiera naprawdę niewiele czasu.
Pomyłki w tym zakresie zdarzają się najczęściej poprzez wybór błędnego identyfikatora zobowiązania, okresu, za który dokonujemy wpłaty, czy kwoty. Przeważnie jednak jest to wynik przeoczenia, czy pośpiechu. Wykonując przelew z tym samym identyfikatorem po raz kolejny, możemy ponowić go z historii transakcji bankowych, wprowadzając tylko zmiany w tych miejscach, gdzie są potrzebne np. w kwocie i okresie, a resztę danych jak np. numer mikrorachunku aplikacja skopiuje z historii.
Zawsze przed zatwierdzeniem transakcji warto jeszcze raz sprawdzić, czy w wartościach przez nas wprowadzonych nie doszło do żadnej pomyłki. W przypadku, kiedy zorientowałeś się, że doszło do pomyłki i dokonałeś wpłaty na niewłaściwy numer mikrorachunku, konieczne będzie stawienie się w urzędzie skarbowym z potwierdzeniem wykonania przelewu.
Wykonanie przelewu podatkowego na mikrorachunek nie jest trudne ani kłopotliwe. Cały proces przebiega sprawnie i szybko, a aplikacje bankowe skonstruowane są w taki sposób, by postępowanie przebiegało intuicyjnie.
Postępując z instrukcją zrobienia przelewu podatkowego krok po kroku, bardzo łatwo uniknąć pomyłek. Bardzo ważne, by pamiętać o przestrzeganiu terminów dokonywania wpłat narzuconych przez ustawodawcę.
W Biurze Rachunkowym Twoja Księgowa chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości, zaufaj specjalistce w swojej dziedzinie. Skontaktuj się z naszym biurem księgowym.
Nazywam się Magdalena Budniewska i jestem właścicielką biura rachunkowego Twoja Księgowa. Doświadczenie praktyczne zdobywałam od pierwszego roku studiów – w małych i dużych firmach. Ukończyłam studia licencjackie z Ekonomii na Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a następnie magisterskie z Rachunkowości i Finansów na Uniwersytecie Warszawskim, kolejne kursy, godziny w ustawach, uzyskanie Certyfikatu Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg i rozpoczęcie procesu na uzyskanie tytułu Biegłego Rewidenta.